Top Bar

Off-Canvas

Faculty and Staff Directory


Administration

Principal: Eric Cornelius

Assistant Principal (7-12): Josh Jennings

Assistant Principal (Pre-6): Casey Tate

Counselor (9-12): Bridgette Newton

Counselor (7-8): Karen Brown

Counselor (Pre-6): Dorinda Edwards

Teachers by Department

Preschool: Tia Peden

Pre-K: Marla Clemmons, Katelyn Springer

Kindergarten: Melissa Colvert, Danielle Green, Hayley Gray, Katie Manset, Joetta Trousdale

1st Grade: Alicia English, Gladys Johns, Tabitha McMeans, Melody Wilson

2nd Grade: Emily Copeland, Jennifer Kerby, Sonja Pennington, Robin Shelton

3rd Grade: Benjamin Cummins, Rhonda Howard, Lynn Newton, Whitney Tedford

4th Grade: Corey Looney, Lanisha May, Amber Nix, Haleigh Woodard

5th Grade: Sherri Haygood, Tiffany Sewell, Justin Smith

6th Grade: April McMeans, Teri Nash, Jessica Ritter, Auburn Wilson

7th-12th English: Sarah Cox, Brady Liles, Anna Nunley, Chastity Springer, Cherie Webster

7th-12th Math: Kathy Ezell, Dana Grisham, Karen Grisham, Whitney Owens, Krista Patterson

7th-12th Science: Janice Ezell, Lanetta Koonce, Casey Mason, Aubrey White

7th-12th Social Science: Patrick Freeman, Trent Patterson, Kelli Reding, Michael Williams

Agriculture: Alex Davis

Band: Sarah Hurst

Business: Alana Springer

Drivers Education: Jeff Mason

Gifted (Elementary): Weston Stewart

Home and Consumer Science: Denise Ells

ISS: Allen Naylor

JAG: Bob Grisham

Library: Vicky Franks, Kimberly Jones

Physical Education: Carla Clemons, Brant Llewellyn, Alana Mobley, Angie Romine, Brett Sinyard

Spanish: Beth Clemmons

Special Education: Shelia Behel, Suzanne Mauldin, Tyler Mobley, Mark Newton, Kimberly Patterson, Lindsey Prestage, Lauren Shelton

Speech: Angie Abernathy

Title I: Melanie Collier, Laina Ellick

School Support Staff

Bus Drivers and Aides: Carol Birdwell, Sylesia Hamm, Amy Hammond, Mark Johnson, Paula Jones, Keri Kirk, Mandy McConnell, Amber Roden, Cheryl Thompson, Buffy Wallen, Patsey Weigart, Linda White

Canteen Clerk: Krista Peden

Child Nutrition Program Staff: Shana Childers, Wendy Danley, Tracy Flanagan, Bonita Grisham, Misty Jones, Jamie Marlar, Tracie Trousale, Diane White, Samantha White, Amanda Word

Computer Lab Technicians: Patty Cosby, Kathy Talley

Custodians: Linda Cox, Casey Dickerson, Chad Putman, Adam Thompson

Nurses: Brooke Hamm, Beverly Hostetler

Secretaries: Stephanie Hendrix, Tina Hendrix, Kellee Morgan, Linda Tidwell

Teacher Aides: Brianna Brazier, Kim Campbell, Jodi Cole, Jasma Edwards, Teresa Haney, Carole Newton, Dawn Newton, Patty Palmer, Ashton Patterson, Debbie Thigpen, Coby Young



Teachers & Staff

Alphabetical Listing of All Faculty & Staff

1 2 3 9 > showing 1 - 15 of 124 constituents

Angie Abernathy

Shelia Behel

Special Education

Carol Birdwell

Brianna Brazier

Aide

Karen Brown

Guidance Counselor

Kim Campbell

Shana Childers

CNP

Beth Clemmons

Spanish

Marla Clemmons

Pre-Kindergarten

Carla Clemons

Physical Education

Jodie Cole

Melanie Collier

Teacher/Reading Specialist

Melissa Colvert

Kindergarten

Emily Copeland

Second Grade

Eric Cornelius

Principal
1 2 3 9 > showing 1 - 15 of 124 constituents